کاربرد های فراوان هیدروکسید سدیم به صورت جامد و مایع ( سود پرک و سود مایع ) ، این کالا را به یکی از کالاهای پر مصرف و مهم در صنایع مختلف داخلی و خارجی تبدیل نموده است . سود مایع (NaOH %50) محلول بسیار قلیایی ست که به موادی مثل آلومینیوم ، روی ، شیشه ، منیزیم و برخی مواد دیگر واکنش نشان می دهد . ظرف های نگهداری سود مایع باید کمترین میزان تماس با هوا را داشته باشد اما در حین خالی کردن و یا پروسه جا به جایی وجود تهویه برای تراز کردن فشار لازم و ضروری ست.

سود پرک تولید شده کارخانجات کشور از سود مایع پتروشیمی ها تولید می گردد . به این صورت که سود مایع ۵۰% داخل مخزن های تعبیه شده در کارخانه اکسین سود ، تخلیه می شود و پس از انتقال از مخزن اصلی به مخزن هوایی توسط سینی هایی از جنس نیکل سر ریز می گردد و با حرارت ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد فرآوری و در پروسه تولید به به سودپرک ۹۸% تبدیل می گردد. برای تولید هر یک تن سود پرک ، دو تن سود مایع مورد استفاده قرار می گیرد .

از جمله امتیازهای سود پرک و سود مایع می توان به بسته بندی آن اشاره کرد . سود پرک در کیسه بسته بندی می شود در حالی که سود مایع باید حتما در بشکه های مخصوص پلاستیکی نگهداری شوند و برای حمل و جا به جایی آن هم از تانکرهای مخصوص حمل سود مایع استفاده می شود . بنابر این حمل و نقل و نگهداری سود پرک در مقایسه با سود مایع راحت تر بوده و هزینه کمتری دارد.

از دیگر شاخصه ها می توان به درصد خلوص سود پرک و سود مایع اشاره کرد . سود پرک اکسین سود دارای خلوص ۹۸% است و جزو کالاهای پر مصرف و مورد نیاز چرخه تولید کارخانجات کشور می باشد . و سود مایع دارای خلوص ۵۰-۴۸% است .